Brněnskou folkovou vokální skupinu MOŠNY sestavil na podzim roku 1992 její vedoucí Jiří Kačer Mrázek z členů pionýrského oddílu, aby se zúčastnila hudební soutěže Brána (Porta pro děti a mládež do 18 let). Kromě kapelníka zůstaly členkami skupiny do dnešních dnů i všechny tři současné zpěvačky Alena Milichovská, Kateřina Svobodová a Kamila Šebestová.

Jiří Kačer Mrázek

Kateřina Katenka Svobodová

Alena Milichovská

Petra Kališová Václavíková

Kamila Šebestová

David Gregor

Jakub Šimáně

V prvním období obsahoval repertoár skupiny především spirituály, převzaté folkové vícehlasé písničky, ale i různé vokální úpravy skladeb z jiných žánrů (pop, klasika, keltská hudba) v obsazení šestihlasý zpěv, kytara a kontrabas.

V roce 1994 začal pro Mošny skládat původní písně Ivo Cicvárek (dnes známý brněnský písničkář), který zanedlouho začal se skupinou hostovat jako klavírista a kytarista, časem se přidali i hosté hrající na dechové nástroje (flétny, klarinet) a bicí s perkusemi. V tomto obsazení nahrály Mošny v roce 1997 své první CD Zadními vrátky.

V 90. letech se tato tehdy mladá skupina úspěšně účastnila řady žánrových soutěží (pětkrát se např. probojovala do celostátního finále Trampské porty, dvakrát do finále Porty, ale nejvíce si z této doby cení zisku dvou „Krtečků“ – divácké ceny z tehdy našeho největšího folkového festivalu Zahrada 1996 ve Strážnici a 1999 v Náměšti na Hané). Úspěšné tažení folkovými soutěžemi završily Mošny ziskem titulu Objev roku 1999 v anketě časopisu Folk & country.

V roce 2000 vyšlo jejich druhé album Hlasy v nás, na kterém se již objevil další současný člen skupiny – majitel hlubokého basu David Gregor (v Mošnách od jara 1999), občas hrající na foukací harmoniky. Na sklonku roku 2001 vystřídal u basových nástrojů Bořka Řezaninu (v kapele 1994 – 2001, zaskakuje občas dodnes) jediný hudební profesionál skupiny Jakub Šimáně (m.j. orchestr MdB, skupiny Javory, Tranzan, Sixmen, …), který se v roce 2003 podílel i s řadou hostů na nahrávce třetí mošní kolekce nazvané (Ne)bezpečí. I toto album vzešlo takřka celé hudebně z pera Ivoše Cicvárka, objevilo se na něm ale i několik textů od Jiřího moravského Brabce.

Ke konci roku 2005 připravily Mošny vydání vánočního CD Od večeře kosti, jehož nahrávání se s ostatními zúčastnila současná flétnistka a perkusistka (zaskakující občas u mikrofonu i za některou ze zpěvaček) Petra Kališová Václavíková (ve skupině se jako host objevovala již od roku 2002).

Páté album se jmenuje Kdyby zítra … a vyšlo na sklonku roku 2009. Hudebně je opět celé od Ivoše Cicvárka, na textech se kromě skladatele velkou měrou podílel i písničkář Petr Sedláček a po dvou textech přispěl Jiří moravský Brabec a zpěvačka Alena Milichovská. I na této kolekci najdeme velkou řadu hudebních hostů.

Šesté CD svým názvem Dej si čas poukazuje na velkou časovou prodlevu od vydání minulého nosiče (vyšlo v roce 2019). Při nahrávání se tentokrát muzikanti spolehli (kromě pár vstupů hostujícího perkusisty) pouze na vlastní síly, aby zvuk odpovídal co nejvíce jejich současnému pódiovému projevu. Novinkou oproti minulým kolekcím je zařazení nových hudebních nástrojů, které se v posledních letech objevily v rukou samotných Mošen. Kromě tradiční kytary, kontrabasu, baskytar, fléten a foukací harmoniky tedy můžete slyšet i akordeon, tři různá ukulele a v jedné skladbě i banjo, melodion či kravský roh. Z autorského hlediska zůstává takřka výhradním skladatelem Ivo Cicvárek. Autory textů jsou téměř rovným dílem Petr Sedláček, Ivo Cicvárek a Daniela Weber, jeden text napsala přímo pro mošní zpěvačky brněnská písničkářka Lada Šimíčková. Pro zpestření repertoáru zařadily Mošny na toto album i jednu a capella úpravu písně Karla Kryla (Morituri te salutant).

Seznam členů skupiny Mošny

Jiří Kačer Mrázek1992 – dosud
Alena Milichovská1992 – dosud
Kateřina Svobodová1992 – dosud
Kamila Šebestová1992 – dosud
Kateřina Vozáková1992
Petr Šťoura Humlíček1992 – 1994
Petr Pikáč Skoumal1992 – 1993
Vladimír Vozák1993 – 2000
Bořek Řezanina1994 – 2001
David Gregor1999 - dosud
Jakub Šimáně2001 - dosud
Petra Kališová Václavíková2002 - dosud