MOŠNY Kdo jsme
CD Kdyby zítra ...
CD Od večeře kosti
CD Nebezpečí
CD Hlasy v nás
CD Zadními vrátky
Nabídka programů
Kronika
Odkazy k přátelům
Napsali o nás
Dopisy od Vás

Vánoční koncert
se letos uskuteční ve čtvrtek 13.12. od 19:00 v sálu Café Práh (viz kalendář)
Výchovné koncerty
z technických důvodů letos neuskutečníme (viz níže)
Bílý dům v Brně
bude tuto zimu mimo provoz. Kampak se vrtneme s tradičními Vánočními koncerty?
Vozíkohraní
7.9.2018 - fotky jsou
tady
Fotky z nahrávání
našeho chystaného CD "Dej si čas" (průběžně doplňované) najdete
tady
Café Práh
26.1.2018 - fotky jsou
tady
25 let na scéně
Bílý dúm 16.12.2017 - fotky jsou
tady
Rajnochovice
17.9.2017 - fotky jsou
tady
Vlasenický budík
27.5.2017 - fotky jsou
tady
A přece se točí!
Dnes (7.11.2016) jsme slavnostně položili základní kámen k našemu šestému CD!

Obrázky na plochu
Petrov v pozadí
Na Špilberku
rozlišení 1280x1024od 22.5.2000

Od večeře kosti
Čtvrté album vokální skupiny Mošny
Přebal CD 'Od večeře kosti'

Nahrávání proběhlo v kostele Panny Marie Královny v Hrušovanech u Brna a konečné smíchání bylo provedeno v K studiu v režii našeho Kubíčka. Album obsahuje vánoční spirituály, úpravy koled z různých částí Evropy, ale i kousky s Vánocemi související jen vzdáleně. Je to takový průřez naším čtrnáctiletým vánočním repertoárem. Kromě našich maličkostí se na něm objeví v roli hostů skupiny - Petra Kališová Václavíková (flétny, kravský roh), Martina Komínková (flétny), Ivo Cicvárek (klavír, klávesy) a Petr Hladík (perkuse, tympány). V naší kronice si můžete prohlédnout také fotografie z nahrávání.

Nahrávka vyšla na CD v prosinci 2005 a její křest se odehrál na našem tradičním vánočním koncertu.

Album zahrnuje:

 1. Z Betléma se ozývá
 2. V půlnoční hodinu
 3. S radostí a s veselostí
 4. Jméno zná i král
 5. Malá noční hudba
 6. Ukolébavka pro Vojtíška
 7. Dobrý král Václav
 8. Dřív než se vzbudíš
 9. Jubilate Deo
 10. Vítej Ježíšku milý
 11. Hanba nám
 12. Adeste fideles
 13. Hoj ty Štědrý večere
 14. Směs koled
 15. Credo (Česká mše vánoční)
 16. Tři báby
 17. Narodil se Kristus Pán

Album vyšlo na CD a můžete si jej objednat e-mailem (kacer@mosny.cz).

Napsali o CD

      KOLEDY PRO CELÝ ROK
Po třech řádných albech vydaly brněnské Mošny jedno mimořádné. Jedná se o desku vánoční a - jak se praví na zadní straně obalu - neprodejnou. Určena je totiž především členům SRPM, tedy Sdružení rodičů a přátel Mošen. Jenže album je vybaveno kvalitním bookletem (lepším než leckterá oficiální nahrávka), jeho zvuk je také slušný a především obsahuje repertoár, který Mošny už léta zpívají a který zatím na žádném nosiči nevydaly. Proto si pozornost rozhodně zaslouží.
Mošny se snaží na albu přiblížit atmosféru svých pravidelných vánočních koncertů. Vedle lidových koled, drobností z vážné duchovní hudby a několika dalších zajímavostí zde najdeme také několik vánočních spirituálů převzatých od Spirituál kvintetu (Z Betléma se ozývá, Hanba nám, Jméno zná i král a další). Proč znovu nahrávat písně, které si můžeme poslechnout v původních verzích? zeptáte se možná spolu se mnou. Spirituál kvintet Mošny v jejich začátcích výrazně ovlivnil, a tak je tento hold na místě, i když nic nového nepřináší.
Žádná ze tří zpěvaček Mošen se sice nevyrovná například výrazné Ireně Budweiserové, avšak to neznamená, že by zpívaly špatně. Jejich projev je civilní a na poslech příjemný (Dřív než se vzbudíš). Jen v pomalých pasážích se někdy vinou až příliš pečlivé artikulace vytrácí potřebná energie písně (všiml jsem si toho u začátku koledy V půlnoční hodinu). Pokud ale album posloucháte kontinuálně, nemusíte mít strach z nudy. Kapela jednak chytře střídá pomalé a rychlé skladby a jednak pracuje i v rámci jedné písně se střídáním krátkých sól a dobře zaranžovaných sborových pasáží.
Mošny na album zařadily i několik skladeb s nevánoční tematikou. Ukolébavka pro Vojtíška, převzatá z projektu C&K Vocalu Veslo a růže o svatém Vojtěchovi, má s koledami společné snad jen to, že se v ní zpívá malému chlapci. (Mimochodem slova o tom, že "jednou dospěje a růži krví svou zaleje" by klidně mohla platit i na Ježíška.) Známá anglická koleda Dobrý král Václav má s Vánocemi příbuznou pouze zimní dobu, ve které se její děj odehrává. A úplně mimo vánoční a vůbec duchovní okruh se Mošny ocitly s vokální úpravou Malé noční hudby (která se naopak hodí k letošnímu mozartovskému jubileu). Ani ona však při poslechu neruší.
Pod názvem Hoj ty Štědrý večere se skrývá skandovaná recitace části známé Erbenovy básně (z které pochází i název alba) do minimalistické hudby Carla Orffa (původně pro zobcové flétny, zde ovšem zpívané dívčím sborem). Recitují či na jednom tónu zpívají tři mužští členové skupiny - každý v jiné oktávě. Zajímavé je i Credo z Rybovy České mše vánoční. Omezené vyjadřovací prostředky, kterými Mošny disponují, samozřejmě nemohou nahradit klasickou úpravu "Rybovky". Mošny jsou si toho vědomy, a tak vsadily na humor, který je u této radostné vánoční skladby na místě. Soubor jej dosahuje nejen způsobem zpěvu (především bas Davida Gregora), ale i drobnými zásahy do původního textu - to když David svým hlubokým hlasem namísto původního "Janku! Jožko! Kubo! Ferdo!" vyvolává jmény svého kapelníka a kolegyně zpěvačky: "Jirko! Katko! Ájo! Kamčo!" Credo v podání Mošen (s hostujícím "tympánistou" Petrem Hladíkem a flétnistkami Martinou Komínkovou a Petrou Kališovou Václavíkovou) graduje a bylo by asi dobře, kdyby jím album skončilo. Skupina se však rozhodla zařadit za ně jako bonus nevánoční spirituál Tři báby (původně samozřejmě Dvě báby od Spirituál kvintetu), který určitě skvěle funguje na koncertech, ale CD bych si dokázal představit bez něj. Závěrečná vánoční píseň Narodil se Kristus Pán spolu s následným zvoněním zvonů pak tvoří skutečnou tečku za albem, které Mošny natáčely v létě v novém kostele v Hrušovanech u Brna. Ano, v létě. Poznáte to mimo jiné podle fotografií členů kapely na zadní straně bookletu. Krátké kalhoty a šaty a sandály se sice k vánoční době moc nehodí, ale určitě v nich Mošny vypadají mnohem lépe, než kdyby si oblékly červené santaklausovské oblečky. A možná nám také chtějí naznačit, že vánoční písně můžeme poslouchat po celý rok.

(Milan Tesař, Folk & country 3/2006)


KALENDÁŘ

Plánovaná vystoupení
v roce 2019

1.1.-7.5. (út-út)
bandzone.cz/mosny

administrátor